Schedule of Events

Friday June 3

Packet Pickup at Cahaba Cycles Pelham from 5:30pm – 8:00pm

Packet Pickup Address – Cahaba Cycles, 2271 Pelham Pkwy, Pelham, AL 35124

Saturday June 4

6:00 AM Packet Pickup/Check-in Opens – South Trailhead HQ

Super D

7:00 AM Rider Shuttles Begin to Super D Start

8:00 AM Super D Begins

9:15 AM Last Shuttle for Super D

10:45 AM Super D Awards Presentation

Air D

11:15 AM Rider Shuttles Begin to Air D Start

12:00 PM Air D Begins

1:15 PM Last Shuttle for Air D

2:30 PM Air D Awards Presentation

Little Hammies Kid’s Races

2:45 PM Little Hammies Kid’s Races! (starting after Air D Awards)

Short Track Cross Country

3:20 PM Staging Begins for Short Track XC

3:30 PM STXC Women’s Category 2 & 3 – All Age Groups

4:00 PM STXC Men’s Category 3 – All Age Groups

4:30 PM STXC Men’s Category 2, Single Speed & Clydesdale – All Age Groups

5:00 PM Packet Pickup/Check-in Closes for the Day

5:00 PM STXC Women’s Pro/Category 1 – All Age Groups

5:30 PM STXC Men’s Pro/Category 1 – All Age Groups

6:15 PM Short Track XC Awards Presentation

Sunday June 5

Cross Country Races

7:00 AM Packet Pickup/Check-in Opens

8:00 AM Drop off deadline for Feed Zone

8:45 AM Call ups for Men’s Pro/Cat 1

9:00 AM Men’s Pro/Category 1 Open Start

9:05 AM Men’s Category 1 40-49

9:10 AM Men’s Category 1 50-59, 60+

9:15 AM Boys Category 1 – All under 18 Cat 1 not signed up for the Pro/Open Race

9:17 AM Call ups for Women’s Pro/Cat 1

9:20 AM Women’s Pro/Cat 1 Open Start

9:25 AM Men’s Category 2 19-39

9:30 AM Men’s Category 2 40-49

9:35 AM Men’s Category 2 50-59, 60+

9:40 AM Single Speed Open & Clydesdale

9:45 AM Women’s Category 2 – All Age Groups

11:30 AM Packet Pickup/Check-in Closes

12:30 PM Awards Presentation for All Morning Races

12:45 PM Raffle Drawing

1:15 PM Rider Staging for Second Wave

1:30 PM Men’s Category 3 19-39

1:35 PM Men’s Category 3 40-49

1:40 PM Men’s Category 3 50-59,60+

1:45 PM Boys Category 3 15-18

1:48 PM Boys Category 3 10-14

1:50 PM Women’s Category 3 19-39, 40+

1:53 PM Girls Category 3 Under 18

1:55 PM Unicycle

3:30 PM Awards Presentation for All Afternoon Races

Detailed schedule pending; times subject to change